Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Plakát doby secese a art deca

výstava
12. prosince 2014 až 1. února 2015
vernisáž dne 12. prosince 2014 v 17 hodin
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Nostalgie starých časů – pozvánka na výstavu „Plakát doby secese a art deca“


Vážení milovníci výtvarného umění a starých reklamních poutačů, jste srdečně zváni do Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě na výstavu, která v tomto adventním čase pohladí na duši a přenese nás do doby, kdy dámy nosily bohaté klobouky, páni cylindr a frak, a kdy u nastupujících technických novinek byla důležitá nejen funkčnost, ale nejméně také dekorativnost a krása. Tehdy světu vládl ornament a jako nositel reklamy všeho druhu byla dokonalá a krásná žena.
Výstava představí na pět desítek rozměrných plakátů z období let cca 1895 – 1915 pocházejících ze soukromé sbírky budované již téměř dvacet let. Obsahuje plakáty z různých částí Evropy, největší zastoupení zde mají plakáty francouzské, německé a rakouské provenience, od takových umělců jako jsou např. Jules Chéret či Henri Meunier či Jean de Paleologue. Reklamují, nejčastěji právě prostřednictvím žen, nejrůznější druhy zboží i zážitků, např. cyklistiku, módu, obchodní domy, předměty denní potřeby, potraviny nebo tiskoviny. Pro dokonalý zážitek doby kolem roku 1900 je výstava doplněna o trojrozměrné exponáty muzejní povahy.
Vernisáž proběhne 12. prosince 2014 v 17 hodin a výstava potrvá až do 1. února 2015.
Mgr. Daniela Růžičková, kurátorka výstavy