Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Dýmky a svět

výstava

4. července až 22. října 2014
Muzeum Vysočiny Třebíč, příspěvková organizace - výstavní sál tzv. konírna

Muzeum Vysočiny Třebíč, proslulé rovněž svou vzácnou ucelenou sbírkou dýmek a kuřáckých potřeb, připravilo pro hlavní turistickou sezónu výstavu s názvem Dýmky a svět, jejímž základem je putovní soubor exponátů, od roku 1996 téměř bez přestávky prezentovaný postupně v muzeích celé České republiky, ale také na Slovensku a v Polsku. Výstava, významně rozšířená o další výpůjčky, představí návštěvníkům nejen historii tabáku od jeho objevení u amerických indiánů, dovezení rostliny na evropský kontinent, až po kouření dýmkového tabáku v pánských klubech, ale zejména vývoj dýmky samotné, předmětu, který během staletí měnil svoji podobu z hlediska tvaru a užitého materiálu od řemeslného výrobku po umělecké dílo vysoké sběratelské hodnoty. Přitažlivá bude nepochybně také ukázka dílny s dýmkařským soustruhem, filmová projekce o osobnostech, které dýmky kouřily, či interaktivní koutek s fotografickým překvapením.
Vznik sbírky dýmek a kuřáckých potřeb v Muzeu Vysočiny Třebíč je spojen s činností Musejního spolku v Třebíči, který od svého založení v roce 1898 shromáždil kromě jiného i řadu vzácných dýmek, některé z nich lze dokonce označit za světové unikáty. Početný soubor dále pochází z majetku bývalého třebíčského obchodníka Čeňka Petruse, určitý vliv na vytváření sbírky měla i existence Stolové společnosti kuřáků Podskalák Třebíč na přelomu 19. a 20. století. K dalšímu rozšíření už tak bohaté sbírky došlo zakoupením kolekcí dýmek od soukromých sběratelů a někdejšího státního podniku Koh-i-noor v Proseči u Skutče.
Základní vstupné na výstavu je 40 Kč, snížené poloviční.   
Z technických důvodů bude výstava ukončena již 22. října 2014!