Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Muzejní a galerijní noc 2014

dne 16. května 2014
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

Program Horácké galerie:
18:30 zahájení výstavy Padesát let Horácké galerie
19:00 komentovaná prohlídka k výstavě Padesát let HG
20:00 divadelní představení Inu, nevidno pevninu, Divadlo Faux Pas
21:00 komentovaná prohlídka k výstavě Padesát let HG
22:00 Galerijní noc..turno, Komorní trio JAMU Brno
Na závěr: 33 chôdzí – humorný vstup

Fenomén nočních muzejních a galerijních prohlídek je již deset let oblíbenou a atraktivní prezentací kulturního dědictví v České republice. Horácká galerie se opět po roce společně s Horáckým muzeem připojuje k jubilejnímu ročníku Festivalu muzejních nocí 2014. Není to náhoda, spolupráce těchto dvou institucí funguje již padesát let a není tajemstvím, že díky muzeu a jeho spolku byla v Novém Městě v roce 1964 Horácká galerie založena. Uplynulých padesát let mapuje skrze nashromážděná umělecká díla výstava Padesát let Horácké galerie a právě její vernisáž v pátek 16. května 2014 v 18:30 hodin noc v galerii slavnostně zahájí. Během večera budou k výstavě probíhat komentované prohlídky, připravena je i ochutnávka vybraných a oblíbených druhů vín a čokolády z Vysočiny. Dále je na programu divadlo s názvem Inu, nevidno pevninu hravá inscenace o hranici mezi světem reality a světem příběhů hraný dvěma herci. Těšit se můžete i na Galerijní noc..turno, - poetický koncert trojice nástrojů klarinet, fagot, klavír v podání Michala Kříže, Víta Procházky a Dany Drápelové. Hudební skladby Vivaldiho, Mozarta, Beethovena, Glinky, Milhauda budou v  průběhu koncertu prokládané četbou poetické poezie s tematikou večera a noci. Galerie připravila ke svému výročí pro návštěvníky atraktivní otevření nové expozice – zámeckou komnatu s restaurovaným dochovaným původním mobiliářem. Historické portréty bývalých majitelů připomenou slavnou minulost novoměstského zámku, na kterou navazuje ve své činnosti půlstoletí existence Horácké galerie. Věříme, že připomenutí uplynulého času ve spojení výstav s hereckou a hudební produkcí bude pro všechny návštěvníky příjemným zážitkem.      

Bližší informace o programu:
Padesát let Horácké galerie, podkroví, arkáda, červený sál HG
Výběr ze sbírkového fondu Horácké galerie, který se podařilo nashromáždit během padesáti let existence této instituce nákupy od autorů, soukromých sběratelů a darů. Na výstavě tak budou zastoupena nejen díla tradičních umělců Vysočiny, ale i umělecké počiny současníků.

Zámecká komnata, 1. patro HG
V zámecké komnatě se divákům poprvé představí 13 původních zámeckých obrazů. Zahrnuto je především 12 portrétů šlechticů, šlechtičen a představených Nadačního ústavu Panny Marie Školské. Výstava bude doplněna o restaurovaný zámecký mobiliář.
Inu, nevidno pevninu, Divadlo Faux Pas, 50 min., bez přestávky
Jedná se o hravý jevištní tvar o hranici mezi světem reality a světem příběhů. Hraný dvěma herci, vyžaduje znalost slovenštiny, nebo dobře vyvinutou a udržovanou fantazii. Člověk je příjemně překvapen, když nic neočekává.
Scénář: Ema Křížová, Pavol Seriš; Hudba: Michal Kříž; Hrají: Ema Křížová, Pavol Seriš
Galerijní noc..turno, Komorní trio JAMU Brno, 75 min., bez přestávky
Poetický koncert v podkroví Horácké galerie. Zazní skladby Vivaldiho, Mozarta, Beethovena, Glinky a Milhauda. Koncert bude prokládán četbou poetické poesie s tematikou večera a noci.
Účinkují: Michal Kříž – klarinet, Vít Procházka – fagot, Dana Drápelová – klavír, Anna Hubáčková – recitace

Ochutnávka vína a čokolády, Vinotéka u Charlieho
Novoměstská Vinotéka u Charlieho si pro všechny návštěvníky připravila ochutnávku moravských vín, které uspěly v uspořádaných degustacích. Kdo nerad víno, může ochutnat čokoládu z Vysočiny. Rodinná česká firma KAMILA připravuje podle tradičních receptur širokou paletu čokoládových specialit té nejvyšší kvality.

Více informací na www.horackagalerie.cz nebo na FB: horackagalerie.nmnm