Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

VÁCLAV GIRSA

výstava
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Galerie Alternativa, Komenského 10, Jihlava

kurátor: Jakub Král
vernisáž: 6. března 2014 v 17.00 hodin
výstava: 6. března až 20. dubna 2014


Tři věty o Václavu Girsovi
 Václav Girsa (*1969, Praha), absolvent Akademie výtvarných umění v Praze (2001 – 2007), rozhodně nezapře školení v malířském ateliéru Vladimíra Skrepla.

Girsova malířská tvorba se svébytně rozvíjí především ve dvou samostatných liniích. První linií jsou rozměrná silně expresívní plátna, symptomatická svým introspektivním charakterem, pro něž je typická forma deníkových záznamů či komiksové narace a druhou pak osobitá geometrie.
Pro svoji jihlavskou výstavu si Václav Girsa zvolil především linii geometrickou. Jeho metodou je hra s postupným abstrahováním reality dováděným až k samotné hranici zobrazivosti a svá více či méně abstraktní a geometrická plátna kombinuje s těmi expresívními, čistě zobrazivými.
Ve vlastním procesu tvorby svých pláten se dotýká důležitých otázek po tom, co je malířství, které definuje právě skrze malbu jako takovou, mohutnými agresívními, ale i pečlivě soustředěnými tahy štětcem, silnými vrstvami barev, kolážováním, asamblováním a občasnou multimedialitou jeho obrazů, které často skládá do větších instalací.
Jakub Král