Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Martin Velíšek - Grónské mýty a pověsti


18. října až 4. listopadu 2013
suterénní výstavní prostory Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Putovní výstavní projekt zrealizovaný v roce 2008, který představuje ilustrace k českému výboru knihy Grónské mýty a pověsti sebrané známým dánským polárníkem a spisovatelem Knudem Rasmussenem, vybrané a přeložené Zdeňkem a Violou Lyčkovými. Kurátorem projektu je překladatel knihy a náš bývalý velvyslanec v Dánsku PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka. Výstava celých pět let putovala po Grónsku, Dánsku a Faerských ostrovech a nyní je poprvé k vidění i na Vysočině u příležitosti konání Podzimního knižního veletrhu. Ilustrace v podání nezaměnitelného Martina Velíška bezprostředně vystihují všechny typické znaky inuitské kultury. Malého, hrdého, statečného národa bojujícího dennodenně o svou existenci v drsném polárním podnebí, který obohatil světovou literaturu o podivuhodnou vyprávěčskou tradici, a jehož vyprávění je stejně drsné jako příroda kolem něj.
Výstava bude zahájena v pátek 18. října po zahájení výstavy Současná česká a rakouská ilustrační tvorba 2013 a promluví k ní kurátor projektu PhDr. Ing. Zdeněk Lyčka. Výstava potrvá do 4. listopadu 2013. V průběhu konání výstavy bude kurátorem výstavy zrealizována pro školy přednáška na téma grónských mýtů a bájí a pro veřejnost cestopisná přednáška z jeho polární expedice přechodu přes grónský ledovec v roce 2011.