Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Dny otevřených ateliérů 2013

5. až 6. října 2013
Kraj Vysočina

O víkendu 5. a 6. října se v Kraji Vysočina konají  DNY OTEVŘENÝCH ATELIÉRŮ 2013. Ateliéry a dílny se tentokrát otevřou na téměř 130 adresách a jejich návštěvníkům představí svá díla kolem dvou stovek výtvarníků a uměleckých řemeslníků. Akce, která je organizována v rámci projektu Porta culturae ve spolupráci s dolnorakouskou kulturní organizací Kulturvernetzung Niederösterreich, se na Vysočině uskuteční již po třetí.
Po prvním ročníku „na zkoušku“, kdy v roce 2011 svoje ateliéry a dílny otevřelo pět desítek tvůrců a cestu si k nim našla zhruba tisícovka návštěvníků, přišel ročník druhý. To už do stovky přístupných ateliérů zamířilo odhadem přes pět tisíc návštěvníků. Je tu tedy ročník třetí. A opět je tu i širší nabídka míst, kde budeme moci spatřit zajímavou a mnohdy i tajemnou tvorbu lidí věnujících se nejrůznějším uměleckým a řemeslným oborům.
Z pohledu statistiky jsou mezi nimi opět nejvíce zastoupeni malíři a grafici, ale milovníci umění si budou moci prohlédnout i dílny třinácti řezbářů a sochařů, osm sklářských ateliérů i několik hutí. Nahlédnout budeme moci i do deseti keramických dílen a šestnácti kováren, v nichž vládnou mistři svého řemesla. Zájem představit veřejnosti svoji autorskou tvorbu projevilo v tomto roce také
několik fotografů a fotografických ateliérů. A v nabízeném programu nechybí ani kameníci, dílny uměleckých nožířů, sedláři, knihaři a další. Svůj prostor opět dostanou i moderní formy umělecké výpovědi. Ve dvou ateliérech se budou moci návštěvníci seznámit s postupy animační tvorby.
V rámci akce bude veřejnosti přístupno také čtyřiadvacet galerijních a muzejních prostor, v nichž se v převážné většině opět prezentují tvůrci z Kraje Vysočina. A nesmíme zapomenout ani na tradiční lidové řemeslníky.
Věříme, že Dny otevřených ateliérů si tak získávají svoje zasloužené místo v kalendáři  zajímavých kulturních aktivit v Kraji Vysočina. Záštitu nad akcí převzala RNDr. Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 Bližší informace najdou zájemci o návštěvu ateliérů na internetových stránkách www.vysocina-kultura.cz a také v tištěných informacních brožurách, které jsou tento týden k dispozici v Informacních místech Dnů otevrených ateliérů – v Muzeu Vysočiny a Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, v Muzeu Vysočiny v Pelhřimově, v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě, v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě a v Muzeu betlémů v Schumpeterově domě v Trešti. Brožury budou distribuovány také v některých Turistických informačních centrech a knihovnách měst a obcí v Kraji Vysočina. Tištěné brožury jsou návštěvníkům k dispozici také přímo u zúčastněných tvůrců.
Milovníkům umění, kteří se za svými umělci a řemeslníky vypraví, pak přejeme krásné počasí, příjemné a pohodové cestování a co nejzajímavější umělecké zážitky.

Realizační tým Dnů otevřených ateliérů 2013 na Vysočině
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace
Regionální kancelář projektu Porta culturae
Beckovského 1882, Havlíčkův Brod
(+)420 730 806 819
portaculturae@muzeumhb.cz
www.vysocina-kultura.cz
www.muzeumhb.cz