Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Broušené sklo B. V. Vlček

Výstava dosud neprezentovaného skla ze Světlé nad Sázavou aneb vagón, který neodjel do Londýna.

6. srpna až 29. září 2013
Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

Světlá nad Sázavou je známá díky tradici broušení skla. Prakticky neznámý byl do loňského roku osud exportní a rafinérské firmy Bohumila a Vladimíra Vlčků, činné od roku 1915 do druhé světové války. Pracovníkům Muzea Vysočiny z Havlíčkova Brodu se za velmi zvláštních až magických okolností podařilo objevit u potomků majitelů firmy část její produkce.
Šlo o více než 200 kusů, které zbyly z jedné dodávky připravené v roce 1939 na export do Anglie, ale najednou vypukla druhá světová válka a sklo zůstalo na Vysočině. Po válce již firma neexistovala a vagón skla zůstal rodině. Rodina se stěhovala z místa na místo a sklo se stěhovalo s ní. Když se v roce 2012 setkali pracovníci muzea s rodinou, podařilo se zakoupit tuto kolekci do sbírky Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, které tak byla obohacena o ucelený soubor výrobků jedné firmy. Najdeme v něm nejen bohatě broušené vázy, misky, podnosy, dózy, popelníky, sklenky na víno z bezbarvého a barevného křišťálového skla či elegantní jednoduše broušené funkcionalistické toaletní soupravy, ale například také unikátní mísu s vyobrazením kostela sv. Václava ve Světlé nad Sázavou.     
Více než tři čtvrtě století byla skla ukryta v krabicích a lom světelných paprsků nerozehrával jejich povrch jiskřivými odlesky. Teprve nyní má sklo příležitost zářit ve své kráse a přinést potěšení všem návštěvníkům, kteří zde uvidí nejen skla, ale seznámí se i s příběhem firmy a dozví se mnohé o práci brusičů.