Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Mezinárodní hudební festival Hudba tisíců v Jihlavě

Ve čtvrtek 16. května začíná další, dvanáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců v Jihlavě. Festival zaměřený na hudbu Gustava Mahlera - rodáka z Kališť u Humpolce, který vyrůstal v Jihlavě a na Vysočině, uvede koncert Českého národního symfonického orchestru s dirigentem Liborem Peškem, letošním jubilantem. Jako sólistka se představí jihlavská rodačka - pěvkyně Kateřina Hebelková ve výběru z písní  Gustava Mahlera.  Festival letos připomíná Gustava Mahlera jako geniálního operního dirigenta, a tak se zde objeví i řada děl slavných operních autorů – G. Verdiho, B. Smetany a R.Wagnera. Nejslavnější arie představí  laureáti Pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech spolu se Severočeskou filharmonií Teplice a dirigentem Alfonsem Scaranem. Festival letos proběhne i v DIODu - představení plné humoru a klauniád B. Martinů Divadlo za bránou v provedení Hudební fakulty Akademie múzických umění.

Tento ročník představí i další úspěšné jihlavské rodáky – Romana Patočku (Eben trio), Hanu Škarkovou-Šrubařovou, Tomáše Krejčího, stejně jako nejmladší muzikantskou generaci v rámci koncertů ZUŠ, která znovu otevírá nádherně zrekonstruovanou budovu.

Zahraniční soubory zastupují Dechový orchestr BOSCH z Homburgu se kterým si zazpívá Pěvecké sdružení Gymnasia Jihlava a vynikající mužský sbor Männerchor der Kärntner in Wien. Chybět nebude výstava, ani cyklovýlet „Po stopách Gustava Mahlera“. Festival již tradičně zavítá do dalších míst Kraje Vysočina, tentokrát to budou Humpolec, Pelhřimov a Kaliště, rodná obec Gustava Mahlera.

www.mahler2000.cz