Vítejte na webových stránkách Kraje Vysočina, které soustřeďují aktuální informace o kulturních akcích realizovaných příspěvkovými organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina v oblasti kultury a dalšími vybranými subjekty, které Kraj Vysočina podporuje.

Kraj Vysočina fandil kultuře

Vysočina Tourism propagovala po celý rok 2012 rozsáhlý kulturní projekt, který připravil Kraj Vysočina ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny  a jehož součástí byla unikátní výstava Zamlčená moderna/ Iluze a sny (Středoevropské umění ze sbírky Patrika Šimona 1880–1930) doprovázená patnácti odbornými přednáškami a komentovanými prohlídkami pro veřejnost. Její vernisáž tak v polovině dubna odstartovala celý řetězec kulturních akcí, které byly do tohoto projektu zahrnuty. Součástí projektu se staly tradiční i netradiční kulturní události konající se na území Vysočiny. Jednalo se například o Muzejní a Galerijní noci, o setkání českých a rakouských skupin v pěti městech na Vysočině s názvem Jazzový most, o Dny otevřených ateliérů, o hudební festivaly a folklorní události a v neposlední řadě o premiéru filmu o Josefu Hoffmannovi a soubour šesti koncertů v pěti městech s názvem Putování Vysočinou. Průvodci putováním byli krajánci, kteří pomyslně procházeli napříč krajem. Zastavili se celkem šestkrát ve všech pěti bývalých okresních městech našeho kraje. První zastavení se odehrálo již 11. 5. v Jihlavě s názvem „Promenáda“, kde se představily velké orchestry Vysočiny. Druhým zastavením bylo 8. 6. město Pelhřimov a jeho již tradiční Festival rekordů a kuriozit. Hned další den putovali krajánci do Dalešic a Třebíče, kde v rámci akce „Po stopách hraběte Chorinského“ a „ Oživlé židovské město“ mohli  návštěvníci při poslechu swingu obdivovat veterány a dobové kostýmy. Dalším červnovým zastavením byl areál Zámku Žďáru nad Sázavou, kde se pod korunami stromů v rámci Festivalu dechových hudeb rozezněly dechové kapely. Na sklonku prázdnin dorazili krajánci do Havlíčkova Brodu, aby si zaswingovali společně s Luisem Armstrongem. Záverečným zastavením v jejich tak dlouhém putováním bylo Masarykovo náměstí v Jihlavě. To se roztančilo pod taktovkou skupiny Zatrestband – Tančírna Třešť. Přímo před výstavní síní Oblastní galerie Vysočiny si mohli návštěvníci s krajánky zatančit a oslavit tak závěr série koncertů konaných v rámci projektu. Během všech těchto kulturních akcí mohli návštěvníci sbírat razítka na propagační kolečka, která se při závěrečném koncertu losovala a výherci obdrželi hodnotné kulturní ceny, jako byly například předplatné do Horáckého divadla, volné vstupenky na Tančírnu, volné vstupenky do Oblastní galerie Vysočiny a další.

Cílem celého  projektu bylo zvýšit povědomí o významných kulturních akcích konaných v Kraji Vysočina v roce 2012 mezi domácími, ale i rakouskými návštěvníky. Propagaci celého projektu zajišťovala organizace Vysočina Tourism prostřednictvím projektu „Vysočina fandí kultuře – propagace“, jenž byl financovaný z Fondu malých projektů z Programu Evropské územní spolupráce 2007–2013 Česká republika – Rakousko.